Trump thotë se Erdogan do të ‘zhdukë’ ISIS-in në Siri

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka thënë se homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan e njoftoi se do të “zhdukë çdo gjë që ka mbetur nga ISIS në Siri”.

Përmes në postimi në Twitter vonë të dielën, Trump tha se Erdogan “është një njeri që mund ta bëjë këtë”, përcjell Telegrafi.

Ndërsa më herët gjatë ditës ai kishte thënë se ka folur me telefon me Erdoganin rreth “një tërheqje të ngadalshme dhe të koordinuar” të trupave amerikane nga Siria.

“Ne diskutuam për ISIS, përfshirjen tonë të ndërsjellë në Siri dhe tërheqjen e ngadaltë dhe shumë të koordinuar të trupave amerikane nga zona”, tha Trump në një cicërim të dielën, duke iu referuar Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIL, i njohur edhe si ISIS). “Pas shumë vitesh ata po vijnë në shtëpi”.

Trump tha se ai dhe Erdogan diskutuan gjithashtu tregtinë e “shumë të zgjeruar” midis SHBA-së dhe Turqisë pasi marrëdhëniet e dy aleatëve të NATO-s shkuan në një goditje të gjatë verës, si rezultat i një numri çështjesh.

Ndërsa Erdogan tha në një postim të veçantë se “ka pasur një telefonatë produktive me Donald Trump, në të cilën kemi rënë dakord të forcojmë koordinimin tonë në një sërë çështjesh, duke përfshirë marrëdhëniet tona tregtare dhe zhvillimet në Siri”.

Më vonë të dielën, një zëdhënës i ushtrisë amerikane i tha agjencisë së lajmeve AFP se urdhri për të tërhequr trupat amerikane nga Siria ishte nënshkruar pa dhënë hollësi të mëtejshme.

Vendimi i papritur i Trumpit të mërkurën kontribuoi në dorëheqjen e papritur të shefit të Pentagonit James Mattis të enjten. Mattis përmendi dallime të rëndësishme të politikave me presidentin.

Uashingtoni filloi sulmet ajrore në Siri në vitin 2014, një vit para se trupat tokësore të SHBA-së të hynin për të luftuar kundër grupit ISIL dhe për të trajnuar rebelët sirianë në vendin e shkatërruar nga lufta. /Telegrafi/

Submit a comment