SHBA synon arritjen e rekordit të Jugosllavisë së dikurshme

shbaNë finalen e Kupës së Botërorit të Basketbollit FIBA 2014 do të përballet Serbia me SHBA, e cila do të “luftojnë” për të arritur rekordet e fituara në kohën Jugosllavisë.

Në finalen e Kupës së Botërorit të Basketbollit FIBA 2014 do të përballet Serbia me SHBA, e cila do të “luftojnë” për të arritur rekordet e fituara në kohën Jugosllavisë.

SHBA e cila në turin e parë ishte në një grup me Turqinë dhe që deri në finale ishte e pamposhtur dhe fituese e kupës për 2 vjet radhazi dhe ka si synim ti bashkëngjitet rekordit të dikurshëm të Jugosllavisë që ka gjithsej 5 kupa.

-Rekordin e kupave të fituara në Kampionatin Botëror të Basketbollit e mbanë Jugosllavia e dikurshme-

Jugosllavia mban rekordin e kupave në kampionatet e basketbollit me 5 kupa.

Ndjekës të saj janë ish-Republika e Rusisë 3 kupa, Brazili 2 kupa, Argjentina dhe Spanja nga një kupë.

– Kampioni i parë Argjentina-

Kampionati i parë i basketbollit u luajt në Argjentinë ku edhe kupën e parë e fitoi ekipi vendas, që doli në finale me SHBA-në dhe fitoi me rezultatin 64-50.

Ndërsa në kampionatin e 16-të të basketbollit në vitin 2010 që u zhvillua në Turqi në finale doli Turqi-SHBA dhe ku fitoi SHBA. Kjo ishte kupa e 4 për këtë vend.

– 2 kampionate radhazi në historinë e basketbollit, Brazili dhe Jugosllavia-

Në historinë e basketbollit vetëm dy vende kanë arritur të marrin 2 kampionate radhazi, Brazili dhe Jugosllavia. Brazili në vitin 1959 dhe 1963, ndërsa Jugosllavia në vitin 1998 dhe 2002.

Na Ndiqni ne FB Banner

Submit a comment