Barroso dhe Putin theksojnë rëndësinë e vazhdimit të dialogut për gazin

ee482Presidneti rus Vladimir Putin dhe presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, theksuan dje në mbrëmje rëndësinë për vazhdimin e dialogut mbi livrimet e gazit rus drejt Evropës, gjat një bisede telefonike.

“Ky dialog është i destinuar të garantojë livrime të pandërprera të gazit rus drejt Evropës nëpërmjet territorit ukrainas”, njoftoi Kremlini në një komunikatë.

Rusia ndërpreu në mes të qershorit livrimet e saj të gazit drejt Ukrainës, që nuk pranoi rrtijen e çmimit të vendosur nga Gazpromi pas ardhjes në pushtet të grerëve properëndimorë dhe që sipas Moskës Kievi ka 5,3 miliardë dollarë borxhe.

Submit a comment