Klubet evropiane shpenzuan 3 miliard dollarë për transfertat

klubetPremier League angleze dominon ne shumat e shpenzuara per transfertat e kesaj vere, nderkohe qe shifra totale e transaksioneve ne Evrope ishte mbi 3 miliard dollare, sipas nje studimi te publikuar te marten.
20 klubet e Premier League shpenzuan 1,38 miliard dollare (1 miliard euro), ku kryeson Manchester United, sipas nje studimi te kabinetit Deloitte publikuar pas mbylljes te henen ne mesnate te afatit te transfertave.
Klubet e Liges spanjolle shpenzuan me se 700 milion dollare (535 milion euro), ku kryesojne Real Madrid dhe Barcelone me blerjet e James Rodriguez e Luis Suarez.
Seria A italiane eshte ne vend te trete me 450 milion dollare (327 milion euro) te shpenzuara, e ndjekur nga  Bundesliga me nje shifer transaksionesh prej 415 milion dollare (315 milion euro). Liga 1 franceze eshte ne vendin e 5-te me 165 milion dollare te shpenzuara kete vere (125 milion euro).

Na Ndiqni ne FB Banner

Submit a comment