Apokalipsi Trump

Elizabeth Drew

Pa asnjë kompromis në sy për t’i dhënë fund mbylljes së qeverisë federale dhe askush nuk ka mbetur në kabinetin e presidentit DonaldTrump, i cili mund ta mbajë atë, amerikanët dhe aleatët e tyre po shihen në humnerën që ka qenë e dukshme që nga zgjedhjet e vitit 2016.

UASHINGTON, DC – Për ata që nuk e kishin zbukuruar ende, çmimi i një presidenti amerikan i cili e shpërfill mendimin e ekspertëve dhe i cili është impulsiv, i gënjeshtar, jo shumë i zgjuar, i shqetësuar, i painformuar, i pavetëdijshëm, i paaftë, i korruptuar dhe një negociator i dobët u bë i pakundërshtueshëm i qartë në ditët e fundit. Tre zhvillime të mëdha nga e mërkura deri të shtunën e shqetësuan edhe disa nga mbrojtësit republikanë të Donald Trump, të cilët kishin racionalizuar se, pasi ai kishte shkurtuar taksat (kryesisht mbi të pasurit dhe korporatat) dhe vuri dy konservatorë në stolin e Gjykatës Supreme. Por rreziqet për të pasur një person të tillë në Zyrën Ovale tani po bëheshin më të vështirë për t’u injoruar.
Të tre ngjarjet e mëdha ishin alarmante, dhe në baza dypartiake: secila duke dëmtuar interesat kombëtare amerikane, dhe secila ishte e shmangshme. Më keq, sepse ata erdhën në njëra tjetrën, ata krijuan ndjenjën se tani (për dallim nga alarmet e mëparshme) presidenca Trump ishte me të vërtetë duke lëvizur jashtë kontrollit.

Në mëngjesin e së mërkurës, më 19 dhjetor, Trump shkroi në Twitter se ISIS ishte mundur dhe se SHBA do të tërhiqte trupat e saj nga Siria. Vendimi erdhi si një rrufe në qiell për të gjithë, por një numër i vogël i zyrtarëve qeveritarë – secili prej të cilëve ishte përpjekur ta thërriste atë. Anëtarët kryesorë të Kongresit nuk ishin informuar, shumë më pak të konsultuar; as kishte aleatë të Amerikës, disa prej trupave të të cilëve ishin të varur nga prania e ushtrisë amerikane. Vendimet kryesore të politikës së jashtme thjesht nuk janë bërë në këtë mënyrë: aleatët konsultohen paraprakisht; shifrat relevante të kongresit janë të paktën të informuara përpara një njoftimi të tillë. Masat paraprake të tilla janë më shumë sesa sjellje të mira: një administratë mund të mësojë diçka ndërsa konsultohet dhe informon.

Vendimi u denoncua menjëherë dhe gjerësisht. Aleatët e zakonshëm të Senatit të Trump, Lindsey Graham, thanë, “ISIS është marrë një goditje e rëndë, por nuk është mposhtur. Nëse ka marrë një vendim për të tërhequr forcat tona në Siri, gjasat e kthimit të tyre rriten në mënyrë dramatike. “Tërheqja, për të filluar menjëherë, braktis kurdët, të cilët SHBA i kishte mbrojtur nga Turqia dhe parandaluan një sulm të përbashkët të planifikuar ISIS. Tërheqja e lë Sirinë në mëshirën e Bashar al-Asadit, Rusisë (mbrojtësit të Asadit) dhe Iranit.

Udhëheqësit e vetëm të huaj që e mirëpritën këtë vendim ishin udhëheqësi autoritar i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidenti rus Vladimir Putin. Më vonë doli që Erdogani kishte bindur Trump, i cili kishte thënë më parë, si një propozim i përgjithshëm, se ai donte të tërhiqe trupat amerikane nga Siria për ta bërë këtë). Pastaj erdhi lajmi se Trump kishte vendosur gjithashtu – përsëri me konsultime të pakta – të tërhiqte gjysmën e trupave amerikane në Afganistan, pavarësisht se Shtetet e Bashkuara ishin në mes të negociatave me talebanët.

Njoftimi i tërheqjes së papritur nga Siria ishte shumë për sekretarin e mbrojtjes James Mattis, anëtarja më e respektuar e kabinetit të Trump – megjithëse ishte larg nga provokimi i vetëm. Të enjten, Mattis, që shihej gjerësisht si e vetmja shpresë për rreshtimin në impulset më të rrezikshme të Trump, habit pothuajse të gjithë duke dhënë dorëheqjen. Letra e tij elokuente e dorëheqjes bëri të qartë se ai nuk kundërshtoi vetëm gabimin sirian, por një sjelljeje: konfuzioni i Trump-it ndaj aleatëve dhe kundërshtarëve; gatishmëria e tij për të braktisur miqtë, të tilla si kurdët; dhe shkatërrimin e aleancave të tij, siç është NATO. Miqtë e Mattis shpjeguan në intervistat televizive se ajo që më shqetësonte intelektualin e përgjithshëm detar dhe të mbrojtjes me katër yje në pension nuk ishte vetëm se ai nuk mund të prekte më politikat, por edhe se qëndrimi i tij në kabinet u mor si një pohim i Trump, një pozicion që ai nuk mund të mbajnë më.

Edhe ky lojal i zellshëm, udhëheqësi i shumicës së Senatit Mitch McConnell, lëshoi një deklaratë të enjten pasdite se ishte “i shqetësuar” me largimin e Mattis (një shenjë e rëndësishme, shumë besojnë, për shqetësimin privat të McConnell për efektin e Trump në Partinë Republikane). i Kongresit shprehu frikë të drejtpërdrejtë për një presidencë të Trump pa asnjë mbrojtje.
Lista e nisjeve nga administrata e Trump është e paprecedentë gjatë. Megjithëse disa u detyruan të largoheshin nga korrupsioni (dhe nuk duhej të ishin punësuar në vendin e parë), të tjerë u pushuan nga puna, sepse Trump u kthye kundër tyre dhe disa u larguan për shkak të trajtimit abuziv të presidentit. Ai bërtet në vartësit sipas vullnetit dhe i dënon me braktisje. Në fillim, Trump trajtoi Mattis me respekt dhe madje disa dashuri; por ai u lodh gradualisht nga mosmarrëveshjet pothuajse me gjithë politikat e anëtarit të tij më të shquar të kabinetit.

Kaq i paqëndrueshëm janë besnikët e Trump, që ai thuhet se “u varros” tek shefi i tretë i stafit të tij, përpara se zgjedhja e tij të kishte filluar në pozitë. Për të mbushur punën, që askush tjetër nuk dukej, Trump ishte kthyer në Mick Mulvaney, një ish-kongresist konservator, i cili kishte mbajtur dy pozita të larta qeveritare në të njëjtën kohë. Mulvaney, doli, kishte thënë në një debat televiziv gjatë zgjedhjeve të 2016 se ai do të votonte për Trump mbi Hillary Clinton, edhe pse Trump është “një qenie e tmerrshme njerëzore”.

Pastaj, në mesnatë të premten, një pjesë e madhe e qeverisë federale u mbyll për shkak se Trump kishte kërkuar një luftë kundër refuzimit të Kongresit (megjithëse i kontrolluar nga republikanët) për të shpenzuar miliarda dollarë për të financuar premtimin e fushatës së tij për të ndërtuar një mur kufiri i gjatë SHBA-Meksikë. (Marrja e zgjedhjeve afatmesme të Trump-it për urdhërimin e trupave në kufi, me sa duket për të shmangur afrimin e emigrantëve nga Amerika Qendrore, kishte renditur thellë Mattisin.)

Muri është shumë i papëlqyeshëm në mesin e publikut dhe vetëm pasuesit më të devotshëm të Trump e shohin atë si përgjigje ndaj imigracionit të paligjshëm (ose kontrabandës së drogës). Por duke e përdorur atë për të kultivuar bazën e tij politike – në shumicën e rreth 35% të elektoratit – Trump mund të qetësojë veten. Në një takim televiziv të Shtëpisë së Bardhë, ai u rrëzua në një kurth të vendosur nga udhëheqësit demokratë duke zemëruar këmbënguljen se do të ishte “krenar” për të zotëruar një mbyllje qeveritare nëse nuk mund të merrte miliarda për të financuar së paku një pjesë të murit. Nën presionin e fortë nga figura të krahut të djathtë të mediave për të mbajtur premtimin e tij, Trump bëri dhe braktisi marrëveshjet e buxhetit derisa koha mbaroi.
Pra, pak para Krishtlindjeve, qindra mijëra punonjës federalë – njerëz të vërtetë në të gjithë vendin me faturat për të paguar – ose u shtruan ose u detyruan të punonin pa e ditur kur do të paguheshin. Dhe Trump është tani një peng në Shtëpinë e Bardhë, sepse edhe ai e kupton se do të ishte “optikë” e tmerrshme për t’u parë duke luajtur golf dhe hobnobbing me miqtë e tij të pasur në pasurinë e tij Palm Beach, ndërsa pak para Krishtlindjes punëtorët e qeverisë ishin të ulur.

Por, ndërsa Trump duhet të kuptoj se si të zbresësh nga muri i tij i çuditshëm, deri më tani ai ka ngacmuar hijeshinë e tij, duke hequr Mattis dy muaj përpara orarit dhe fyerjet ndaj politikanëve që kanë kritikuar gabimet e tij të fundit. Gjendja e tij thuhet se është më e prishur se kurrë, dhe sezoni i festave është bërë i mbushur me një ndjenjë rrezikimi që vjen nga Shtëpia e Bardhë.

 

Përktheu: Jona Koprencka

Submit a comment