5 pijet që ju bëjnë të humbni shpejt në peshë

ushqim1. Lëngjet detoksikuese:

Lëngjet detoksikuese janë sigurisht aleatët tuaj më të besueshëm në betejën kundër shtimit në peshë. Ato mund të gjendjen dhe kombinohen lehtë në guzhinën tuaj. Frutat e agrumet janë të njohur për aftësinë e tyre të fuqishme detoksikuese. Nëse vërtet kërkoni të pastroni trupin tuaj nga toksina e grumbulluara brenda jush përdorni çdo ditë lëngun detoksikues
Ushqimet fibroze dhe rrënjë të tilla si xhenxhefil, karrotat ose mollët janë gjithashtu shumë e rekomanduara për këto lëngje.
Por veç ndikimit antioksidant ato zotërojnë edhe një magj tjetër. Atë të humbjes në peshë. Në një vit duhet të kalosh të paktën 2 seanca me lëng detoksikues.


2. Lëngjet e perimeve:

Lëngjet e zarzavateve janë gjithashtu të njohura për efektet që përmendëm më lart. Më të spikatura janë ato të familjes cruciferous (lakër, lakër jeshile, brokoli ose lulelakër. Veç aftësive detoksikuese dhe dobësuese, lëngjet e perimeve ju ndihmojnë edhe në normalizimin hormonal.
Ato reduktojnë yndyrën në trup, ulin inflamacionin, ulin nivelin e sheqerit në gjak, rrisin metabolizmin etj.

3. Çaji jeshil:

Çaji jeshil ka qenë përdorur për qindra vjet për shkak të përfitimeve të tijtë shumta, dhe humbja në peshë është vetëm një nga përfitimet. Edhe nëse nuk bëni palestër, mjafton një gotë çaj e ju merrni antioksidantët e nevojshëm por edhe mundësinë për të djegur yndyrën dhe nxitur metabolizmin.
Çaji është një pije mjaft popullore që ul oreksin dhe redukton stresin. 

4. Lëng frutash – boronicë dhe dardhë:

Të shijshme, të lehta për tu përgatitur, mjaft të pasura me vitamina e minerale, ky kombinim përmban edhe nivele trë larfta të vitaminës C.
Boronicë dhe lëngu i dardhës ju ndihmon të humbni peshë duke rritur metabolizmin. Bonica parandalon infeksione të ndryshme si ato të fshikëzës nga bakteret E-coli. Dardha, nga ana tjetër, shton sasinë e magnezit, kaliumit, fosforit elementë mjat të domosdoshëm për organizmin

5. Kafja e Zezë :

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, kafja e zezë ka një bollëk përfitimesh shëndetësore. Antioksidante e fuqishme, lufton radikalet e lira, ul rrezikun për disa kancere, zvogëlon rrezikun për diabet, ul rrezikun e sëmundjeve në zemër. Kini kujdes. Nëse do ta përdorni për ulje në peshë duhet ta konsumoni atë pa qumësht apo sheqer.
Mjafton të praktikoni këto 5 lëngje dhe nuk do t’ju duhet asnjë lloj pilule që gjithnjë shoqërohen me efekte anësore.

Submit a comment